Nasza miejscowość

Bąkowa Góra to malownicza wieś, położona w województwie łódzkim, w gminie Ręczno. Jej dzieje sięgają 1398 roku, jako własność rycerza. Na przełomie XIV i XV wieku stanowiła centrum dziesięciowioskowego klucza dóbr Bąków herbu Zadora. Dziś możemy zobaczyć pozostawione po nim niewielkie ruiny budowli obronnej, określanej często mianem zamku. Owa siedziba rodowa powstała około XV wieku z inicjatywy Zbigniewa Bąka Starszego lub jego syna Zbigniewa Bąka Młodszego. Obaj należeli do najbliższych współpracowników króla Władysława Jagiełły.

W XVII wieku Bąkowa Góra staje się własnością Bobrownickich, a następnie Małachowskich, którzy to w latach 1770 – 1780 wznieśli barokowy dwór u podnóży zamku.

Na przełomie XIX i XX wieku wieś należała do Ostrowskich i Potockich. Po wojnie na terenie ruin zamku istniał Dom Pracy Twórczej. Placówka przyjmowała turystów indywidualnych jak i grupy zorganizowane. Organizowano tam konferencje oraz plenery artystyczne.

Od 2005 roku ośrodek stał się własnością nowego właściciela.

Stojąc na wzgórzu Bąkowej Góry, można zobaczyć wspaniałe widoki, min. Górę Chełmo (323m.n.p.m.), miasto Przedbórz i Pasmo Przedborsko-Małogoskie, dolinę Pilicy, Diablą Górę (285m.n.p.m.) oraz Wzgórza Opoczyńskie.

Obecnie Bąkowa Góra to miejsce szczycące się nie tylko malowniczymi krajobrazami, ale również posiadające klub BG Club , w którym to co drugi weekend odbywają się niezapomniane imprezy, często z udziałem znanych artystów muzycznych. Kolejną chlubą miejscowości jak i całej gminy jest klub piłkarski BG Sport Bąkowa Góra